x

Pärlipüüdja 2024 laureaadid

Eesti Lasterikaste Perede Liit andis üheteistkümnendat korda välja tunnustusauhinna “Pärlipüüdja”, millega tunnustatakse edasipüüdlikke ja silmapaistvaid lasterikaste perede vanemaid. Tänavu pälvisid tunnustusauhinna “Teenäitaja” Aleksander Matrossov ja tunnustusauhinna “Rajaleidja” Gertrud Vildak.

“Teenäitaja” tunnustus antakse lasterikka pere vanemale, kes on silma paistnud uuenduslike ideedega, mis kannavad pikaajalist ja elujõulist eesmärki. 

Aleksander Matrossov on mees, kellele jaoks pole olemas võimatuid ülesandeid. Ta töötab päästeametis Päästemeeskonna juhina, kus igapäevane pinge ja vastutus nõuavad nii vaimset kui füüsilist sitkust. Töölt tulles aga ei oota teda sugugi rahulik puhkus. Kodus on tema suurim varandus – kuus last, kellest üks on erivajadusega kasulaps. Igapäevaselt vajavad tähelepanu kõige nooremad kaksikud, kes pole veel lasteaias käimas ja kelle naeratused ning mänguhoos nõudmised täidavad päeva.

Aleksander on üles kasvatanud juba kaks täiskasvanud poega, kuid nüüd on ta taas pühendunud isarollile oma nooremate laste kasvatamisel. Ta ei kõnele mitte ainult sõnadega, vaid annab oma eeskujuga lastele edasi, mida tähendab pühendumine, hoolimine ja tugevus. Ta ei piirdu sellega, et olla lihtsalt hea isa – ta on ka kohaliku kogukonna liider. Tema sportlikkus ja kirg päästealade vastu viivad teda tihti võistlustele nii Eestis kui välismaal, kus tema vastupidavus ja oskused inspireerivad teisi.

Aleksander on MTÜ Jõgevamaa Päästjad üks juhatuse liikmetest. Ühingu põhitegevuseks on võistlustega seotud toimingud ning evakuatsiooni ja tuleohutusalane ennetustöö. Aleksander on käinud vabatahtlikult lasteaedades ja koolides rääkimas ohutuse teemal; osalenud lektorina erinevates lastelaagrites, kus samuti on rääkinud ohutuse teemal; on korraldanud vallasiseseid spordivõistlusi olles ise suureks spordieeskujuks; teeb vastupidavustreeninguid, sõidab jalgratast; kogukonna heaks on soetanud Jõuluvana kostüümi, et tuua paljudele lastele jõulurõõmu; lühikest aega on olnud jalgpalli treener kohalikele noortele. Ta on eeskujuks nii oma pere kui kogukonna jaoks, kellelt on õppida nii sitkust, armastust kui ka pühendumist. Ent kõige selle kõrvalt, isegi olles täielikult pühendunud oma perele ja tööle, on ta 2020.a. lõpetanud Tallinna Tehnika Kõrgkooli juhiabi eriala ning omandanud kõrghariduse.

Aleksandri pere on kaheksaliikmeline, tema abikaasa töötab koolis sotsiaalpedagoogina.

“Rajaleidja” tunnustus antakse lasterikka pere vanemale, kes on omandanud akadeemilise kraadi oma pereelu, töö ja igapäevatoimetuste kõrvalt.

Gertrud Vildak on super energiaga noor ja hakkaja naine, kes on oma pere ja 4 lapse kõrvalt lõpetanud mitu kooli ja omandanud kõrghariduse. Neist viimases Tallinna Tehnikakõrgkoolis omandas Gertrud transpordi ja logistika bakalaureusekraadi Cum laude 2024. aastal.

Õpinguid alustades oli pere kolmas laps 10 kuune ning Gertrud ise ootas viimast, neljandat last. Koorona aeg oli Gertrudi jaoks õigel ajal, viimane laps sündis nädal enne kevadsemestrit, kogu õpe läks veebipõhiseks ning seega oli suurepärane võimalus olla beebiga kodus ja samal ajal loenguid kuulata. Kui sügisel oli pesamuna juba 7 kuune sai ta isaga aega veeta Gertrudi koolipäevadel.
Lõputöö teemaks valis Gertrud „Keskkonnahoiu olulisus ja mõju rahvusvaheliste postisaadetiste süsinikujalajäljele“. Lõputöö eesmärgiks oli välja selgitada, millised on teenusekasutaja hoiakud keskkonna teemadel, mida peetakse teenusepakkuja valikul oluliseks ning kas ollakse valmis muutma oma eelistusi rohelisema tarne nimel. Alaeesmärgiks oli välja arvutada ühe sihtkoha postisaadetiste süsinikujalajälje suurus ning võrreldi seda alternatiivsete transpordilahenduste kasutamisel saadud süsinikujalajälje suurusega.

Alates 2022. aasta jaanuarist töötab Gertrud Omnivas. Alustas kliendihaldurina, siis töötas logistikuna ja hetkel on ta õhutranspordijuht, kus vastutab Eestist väljuvate rahvusvaheliste postimahtude ja e-kommerts kaupade lennutranspordi korraldamise eest. Tänu paindlikele töötingimustele saab Gertrud töötada palju kodukontorist, mis on võimaldanud oma perega elada kaunis Rakvere linnas. Gertrudi abikaasa Mallor töötab Järva Tarbijate Ühistu Tööriistamarketi müügijuhina ning on Gertrudi tegemistes väga toetav.

Peres kasvab 4 last ja kaks austraalia lambakoera. 12. aastane Steffen käib kergejõustikus 4x nädalas; 11. aastane Sebastian õpib muusikakoolis kitarri ja tantsib rahvatantsu; 4. aastane Rubi käib rahvatantsus ja mudilaskooris ning peasamuna 3. aastane Riti käib rahvatantsus.

Gertrudi abikaasa lõi eelmisel aastal Rakvere Motoklubi, kus tegeletakse koos motospordiga, sõidetakse kestvusgrossi ning endurot. Motopisik on sitkes naises juba lapsepõlvest, kus ta veetis palju aega oma tädipoegadega, kes kõik olid suured motohuvilised.  Lisaks meeldib sportlikule naisele osa võtta erinevatest matkaüritustest, kus saab enda võimeid proovile panna.