Eraldatud toetus väikeprojektidele
Eesti Lasterikaste Perede Liit on loonud liikmesorganisatsioonidele väikeprojektide vooru. Projektide tegevused toetavad peresõbraliku ja lasterikkust väärtustava ühiskonna kujundamist ning positiivseid peresuhteid toetavate tegevuste elluviimist. Projektivooru toetab Siseministeerium.
Eesti Lasterikaste Perede Liidu liikmesühingutel oli võimalik taotleda toetust kahes valdkonnas:
- Kogukonna areng – laste kasvatamise ja lastega perede väärtustamise, võimestamise, uute teadmiste ja oskuste kasvuga seotud tegevused;
- Organisatsiooni areng – meeskonna (sh vabatahtlike) uute oskuste ja teadmiste omandamisele suunatud tegevused, organisatsiooni arendustegevused, liikmesorganisatsioonide koostöö ja arenguprogrammid.
Toetuse eraldamine on kinnitatud osaliselt või täielikult järgnevatele projektidele:
1.MTÜ Ida-Virumaa Lasterikaste Perede Ühing – “Sügisene rabamatk Selisoos, Päite varjupaik/miniloomaaed”
Projekti eesmärk on tutvustada peredele ja lastele raba kui elukeskkonda, tutvustada kohalikke taimeliike ja märgata muutusi. Üheskoos kogetakse rabaelu erinevate meelte abil. Tähalepanu pööratakse sellele, kuidas looduses ohutult liikuda ning oma tegevustega mitte ümbritsevat loodust kahjustada. Samuti külastakse Päite miniloomaaed ning varjupaika, kus on hetkel umbes 70 looma. Räägitakse sellest, kuidas loomad satuvad varjupaika ja kuidas nende eest hoolitsetakse. Oluline on mõista paremini meie kõrval elavaid loomi, tõsta laste teadmist ja hoolivust. Lastel on võimalus proovida hobusega ratsutada.
2. MTÜ Võrumaa Lasterikkad – “Jõeseiklus”
Projekti eesmärgiks on isadepäeva kuu raames pakkuda peredele kvaliteetaega läbi uute kogemuste, väärtustada isasid nende tähtsal päeval ning tugevdada isade-laste vahelist sidet läbi ühise tegevuse. Raftimatk pakub peredele aktiivse, lõbusa ja sporliku päeva looduses. Projekti eesmärgiks on pakkuda “me saime hakkama” elamust, tuua lapsed telefonihaardest värkse õhu kätte, hoida au sees sporti ja liikumist. Lisaks pakutakse võimalust kogeda Võrumaa imelist loodust. Parvetamine on meeskonnatöö, mis suurendab üksteise toetamist ja innustamist läbi eduelamuse. Kokkuhoidvas perekonnas kasvavad õnnelikud lapsed.
3. MTÜ Lääne-Harju Lasterikkad – “Koolivaheaja liikumisüritused”
Projekti eesmärgiks on korraldada koolivaheajal peredele kaks liikumisüritust. Üheskoos minnakse uisutama Škoda jäähalli ning võetakse ette veeremängudepäev Bowlingut nautides. Škoda jäähalli oodatakse ühingu peresid 20. oktoobril. Mustamäe Elamuskeskuse Bowlingus oodatakse Lääne-Harju Lasterikkaid 24. oktoobril.
4. Tartu Pereliit – “Tartu Pereliidu maagiline jõuluootus”
Jõulud on imede aeg ja usume, et paljudes peredes on sellel aastal jõulud erilise tähendusega. Jõulud on rahu ja koosolemise aeg ning meie sooviks on vaatamata väga keerulisele aastale Tartu Pereliidu pered Eesti Rahva Muuseumisse kokku kutsuda, et üheskoos jõulutunne põue luua ning sooja tundega jõuluajale vastu astuda. Jõuluüritus on Tartu Pereliidu perede jaoks aasta suursündmus, eelmisel aastal osales jõulupeol ligi 200 perekonda (ligi 1000 inimest). Sellel aastal on Tartu Pereliit kasvanud ligi 90 pere võrra ja seetõttu saab koosviibimine olema tõenäoliselt suurima osalejate arvuga üritus Tartu Pereliidu ajaloos.
5. MTÜ Viljandimaa Lasterikkad – Keraamikaring “Saviga sõbraks”
Projekti esmärgiks on tuua vaheldust lasterikka pere argipäeva, tutvustada nii lastele kui lapsevanematele huvitegevuse variante Viljandis.
Keraamikaringis kasutatavaks materjaliks on savi. Eesmärk on selle materjali tundmaõppimine, kasutades esmaseid õigeid töövõtteid, käsitseda erinevaid tööriistu, arendada fantaasiat, loovust, planeerimis -ja mõtlemisoskust ning käelist vilumust. Keraamikaringi tegevus on teraapiline ja loominguline, mille tulemuseks rõõmsamad kogukonna liikmed, kes koos loovad endile või oma kodule vajalikke ning silmailu pakkuvaid esemeid. Omandatakse teadmisi ja oskusi savi käsitlemisel, savist erinevate toodete voolimisel, valmistamisel, kujundamisel. Samal ajal luuakse ka uusi tutvusi, suheldakse teiste ühingu liikmetega, vahetatakse kogemusi, mõtteid.
6. MTÜ Viljandimaa Lasterikkad – Isadepäevaüritus “Sportlik ja teadvusest tulvil isadepäev”
Isadepäev on perede jaoks üks olulisemaid tähtpäevi aastas. Isadele tähelepanu pööramine ja nende väärtustamine on tähtis. Isadepäevaüritusega “Sportlik ja teadusest tulvil isadepäev” luuakse peredele head tingimused väärtuslikult, aktiivselt, teadmisi kogudes ja teaduse vastu huvi tekitades
koos aega veeta. Tulemuseks on nutikamad, motiveeritumad ja aktiivsemad kogukonnaliikmed. Üheskoos saadakse osa Kolme Põrsakese teadusteatrist, vaadatakse kinosaalis põnevaid Kolme Põrsakese teadusveebi videosid ning veeretatakse bowlingukuule.
7. MTÜ Tallinna ja Harjumaa Lasterikaste Perede Liit – “Paljassaare matk koos loodusfotograafiaga”
Projekti “Paljassaare matk koos loodusfotograafiaga” raames võetakse ette 4-kilomeetriline matk Paljassaares koos interkatiivse mänguga looduses. Lisaks toimub vaikuseminutite meditatsioon. Projekti eesmärgiteks on veeta koos perega lõbusalt ja sportlikult aega, tutvustada perekondi omavahel, pakkuda võimalust aktiivseks lõõgastuseks, tutvustada Harjumaa rikkalikku kultuuripärandist ja loodust, tuua lapsed välja ekraanide eest, pakkuda uusi kogemusi ning propageerida sportlikke eluviise. Fookuses on ellujäämise oskused looduses, ühistegevused, looduspärandi tutvustamine ja looduses orienteeriumine.
8. MTÜ Kagu-Eesti Lasterikkad – “Kagu-Eesti Lasterikaste Perede Ühingu liikmetele suunatud loeng-koolitused oktoobris ja novembris 2020”
Kagu-Eesti Lasterikaste Perede Ühingu liikmetele suunatud loeng-koolituste eesmärgiks on muuta lapsevanemad teadlikuks sellest, milline on kriiside mõju lastele ja perele; kuidas kriisiga toime tulla ja last kriisiolukorras toetada; millised on distantsõppe väljakutsed; kuidas lapsevanemana jaksata; milline on lapsevanema-lapse suhte mõju lapse enesehinnangule; millega saab toetada lapse enesehinnangut; mis on kiitus; mis on tunnustus. Lapsevanemate vanemlike oskuste pagas rikastub ning nad on oma rollis lastevanematena toetatud. Loeng-koolitused toimuvad kahe tööpäeva õhtul (26.oktoober 2020 ja 16.november 2020) ajavahemikus 18.30-20.30.
9. MTÜ Järvamaa Lasterikkad – “Järvamaa Lasterikaste muuseumipäev”
Projekti eesmärgiks on pakkuda peredele hariv päev Eesti Rahva Muuseumis. ERMis võetakse ette muuseumimatk, mis on mõeldud rõõmsatele ja teadmishimulistele lastele, kes tahavad põnevaid asju oma silmaga näha, tähtsate küsimuste üle aru pidada, uurida ja avastada.
10. MTÜ Võrumaa Lasterikkad – “Võrumaa Lasterikaste esmaaabikoolitus Kubija tervisekeskuses”
Koostöös Eesti Punase Risti Võrumaa osakonnaga kutsutakse pered 20. novembril Kubija tervisekeskusesse, kus kolme tunni jooksul on võimalik saada teadmised sellest, kuidas ennast ise aidata. Koolitaja Riina Paat on Võrumaal tunnustatud ja oodatud koolitaja, sest oskab anda oma teadmised edasi ühtviisi hästi nii lapsele kui täiskasvanule.
11. MTÜ Saku Valla Lasterikaste Perede Ühendus – “SVLPÜ aktiivi ja juhatuse koolitus”
SVLPÜ on muutmas põhikirja ja valimas uut juhatust. Ühingu sooviks on kaasata ka uusi neljalapselisi perekondi. Siiani on Saku ühing vahendanud peamiselt katuseorganisatsiooni pakutavat – üritused jms. Kohaliku omavalitsuse tegevustoetust on nad kasutanud peredele ühisürituste korraldamiseks, suuremaid üritusi on viimastel aastatel olnud aastas kaks. Projekti eesmärk on panna uuenenud juhatusega organisatsioon edukalt tööle, selleks on vaja juhendamist. Saku valla arendusnõunik ja Võrumaa Lasterikaste ühingu sarnane projekt viisid Saku ühingu juhatuse Kompetentsikeskuseni. Koolitaja Kaidi Holm viib ühingule läbi aktiivi ja juhatuse koolituse.
12. MTÜ Pärnumaa Lasterikkad – “Vabatahtlike tänuüritus”
Projekti eesmärgiks on vabatahtlike tänamine, nende tunnustamine ja motiveerimine läbi hea keskkonna. Kohale tuleb Improteater IMPEERIUM, kes aitab läbi mõnusa improvisatsiooni liikuda vabama eneseväljenduse ja koostöö poole. Tunnustatakse vabatahtlikke, kes on 2020. aastal panustanud suuremal või vähemal määral MTÜ Pärnumaa Lasterikkad ühingu paremaks ja säravamaks kogukonnaks loomisele. 2020. aasta tegevus on olnud teistpidi märkimisväärne just tänu selle aasta erilisusele ehk COVID-19-le. Ühing on saanud valmis ka oma logo ja erinevate meenetega, mida on hea jagada just esimest korda vabatahtlikele ja nendele mõeldud tänuõhtul.
13. MTÜ Raplamaa Laterikkad – “Vabatahtlike ja aktiivi sportlik tänuüritus Raplas GoBowl bowlingukeskuses”
Projekti eesmärgiks on vabatahtliku tegevuse märkamine ja tunnustamine. Tunnustamine motiveerib panustama, tekitab ühtekuuluvustunde ja seob inimesi. Tänuüritusel tunnustatakse liikmeid, kes on panustanud oma aega ja energiat ühingu töö toimimisse. Broneeritud on terve bowlingukeskus ja seminariruum neljaks tunniks, et arendada koostööd ja meeskonnatunnet. Muusikalise vahepala eest hoolitsevad kohalikud noored muusikud.
14. MTÜ Viljandimaa Lasterikkad – “Vabatahtlike motivatsiooniseminar”
Oktoobri lõpus planeeritud vabatahtlike motivatsiooniseminari eesmärgiks on tänada, motiveerida ning saada tagasisidet juba järjepidevalt panustavatelt vabatahtlikelt. Samuti on sooviks kaasata uusi vabatahtlikke, kes on valmis võtma vastutuse ühingu mõne tähtsa tegevuse eestvedajana.
MTÜ Viljandimaa Lasterikkad arengukavas (2018-2023) on üheks strateegiliseks eesmärgiks koondada ühingu aktiivsed liikmed, kelle jaoks on lasterikkus rõõm ja kellel on soov ühingu tegevustesse panustada. Püstitatud eesmärkideks on vabatahtlike värbamine, kaasamine ja motiveerimine süsteemselt ja läbimõeldult.
15. MTÜ Kagu- Eesti Lasterikkad – “Kagu-Eesti Lasterikaste Perede Ühingu juhatuse ja aktiivi Liivakastireeglid – omavahelise koostöö (p)arendamise töötuba”
Projekti eesmärgiks on pisut enam kui aasta tegutsenud Kagu-Eesti Lasterikaste uue juhatuse ühise nägemuse toetamine ja edukaks meeskonnaks kujunemine. On vajalik, et juhatus suudaks teha edukalt koostööd – sõlmida selgeid kokkuleppeid, järgida ühiseid mängureegleid. Eesmärk on üksteist paremini tundma õppida ning luua meeskonnavaheline tugev side. Kagu-Eesti Lasterikkad on väga tänulikud iga ühingu liikme vabatahtliku panuse eest ühingu töösse ja arengusse ning soovivad seeläbi ühingu aktiivsetele ja silmapaistvatele tavaliikmetele anda võimaluse koos juhatusega töötoas osaleda, et suureneks juhatuse ja aktiivi vahel usaldus ja koostöö.
16. MTÜ Järvamaa Lasterikkad – “TIME OUT – inspiratsioonipäev enesejõustamiseks ja loovuse äratamiseks
Projekti eesmärk on inspireerida ja ülesse tõsta liikmesorganisatsiooni juhti, olla ennast kosutav ja uusi piire kompav. Samas ka saada rohkem tuttavaks, koondada mõtteid, õppida teineteiselt ja vahetada kogemusi vabamas õhkkonnas. Päeva jooksul õpitakse enesejõustamise nippe: kuidas maandada pingeid ja stressi – teadliku hingamise harjutused, rahustav meelerännak. Toimub keha toetav ja stressi maandav qigongi treening. Qigong on iidne Hiinast pärit treeningviis, mida võib isegi nimetada dünaamiliseks meditatsiooniks – keha liigutamise abi rahuneb meel. Qigongi kasutatakse haiguste ennetamiseks, stressi maandamiseks ja kvaliteetse pika eluea loomiseks. Fookuses on oma loovuse äratamine: mis on loovus ja mida on loovuse toetamiseks hea teha, toimub ka loovjoonistamise töötuba. Koolitaja: Jaana Ojakäär-Kitsing (Loovuskohvik OÜ juht ja koolitaja)
17. Lääne-Harju Latserikkad ja Raplamaa Latserikkad ühisprojekt – “Perepäev – Laupäeval isaga…”
Projekti eesmärgiks on korraldada Keila Tervisekeskuses suur perepäev, mis on ühisüritus Raplamaa ja Lääne-Harju lasterikastele peredele. Oodatud on kuni 400 inimest. Koostöö ühingute vahel on väga vajalik. Suure perepäeva mõte tekkis seoses väheaktiivse suvega. Ühingutel on olnud vähe võimalust peredele pakkuda ühiseid üritusi. Perepäev “Laupäeval isaga..“ on planeeritud tähtsa isadepäeva eelnevale päevale. Broneeritud on Keila Tervisekeskuse suur pallisaal, kohvikuala ja veekeskus. Pallisaalis juhib tegevusi klouniplika Kärts, sportlikke tegevusi viivad läbi Glimm Art juhendajad, avatud on beebiala. Külla tuleb Teadusteater „Kolm põrsakest“. Perepäeval valitakse kõige sitkem isa, toimub autasustamine. Pärast sportlikku tegevust saalis ootavad peresid ujula, saunad ja liugtoru. Basseinis toimuvad vesiaeroobika trennid nii lastele kui täiskasvanutele. „Laupäeval isaga…“, mis jääb kauaks meelde!