Tartu Pereliit on Eesti vanim ja suurim lasterikkaid peresid koondav kogukond, kuhu kuulub juba rohkem kui 840 lasterikast perekonda Tartust, Tartumaalt, Jõgevamaalt, Valgamaalt, Põlvamaal ja Ida-Virumaalt. 20. mail tähistab Tartu Pereliit oma 35. tegevusaasta täitumist! Palju õnne!
.
Juhatuse liikmeid on viis: Janne Aan (juhatuse esinaine), Svetlana Rodbaver, Eleri Roose, Urmo Kiviselg ja Triinu Jairus. Lisaks tegutsevad organisatsioonis pea 40 toredat vabatahtlikku, kes aitavad kaasa nii toidupakkide jagamisel ja ürituste ning koolituste korraldamisel.
.
Tartu Pereliidu olulised sündmused on kindlasti teatrireisid, mis toimuvad juba kuuendat aastat igal kevadel ja sügisel. Samuti ühised VSpa külastused, meestekuu ürituste sari, jõulupidu, Lõuna-Eesti lasterikaste perede Suvepäev Sokka puhkekeskuses, üle-eestiline Perepäev Cantervilla mängumaal ja konverentside sari. 2021. aastal toimus esimene konverents “Õnnelik perekond”, 2022 aastal “Õnnelik noor” ja käesoleval aastal on tulemas konverents “Õnnelik mees”.
.
Tartu Pereliit on täna nii tugev ja suur just eelkõige tänu nende tublidele vabatahtlikele, kes on panustanud oma aega ja energiat liidu püsimisse ning arengusse. Aitäh!
.
🔎 Rohkem infot: https://www.lasterikkad.ee/tartumaa/
.
Intervjuu Tartu Pereliidu juhatuse esinaise Janne Aaniga
👉🏻 Räägime täna Tartu Pereliidu juhatuse esinaise Janne Aaniga ja uurime, kuidas jõuab üks üheksaliikmelise pere ema oma muude toimetuste kõrvalt ka Eesti suurimat lasterikkaid peresid ühendavat kogukonda juhtida.
✨Janne Aan on seitsme lapse ema, abikaasa, Tartu Pereliidu juhatuse esinaine, ELPL juhatuse liige ning koos oma abikaasaga spordiklubi Jõusport eestvedaja. Kui kõikide toimetuste kõrvalt natuke aega üle jääb, siis armastab Janne ka ise trennis käia ja luuletusi kirjutada.
❓Kuidas Sa jõudsid MTÜni Tartu Pereliit?
👉🏻 “Meie pere astus Tartu Pereliidu liikmeks aastal 2012, toona oli meil viis last. Novembris 2016 läksin esimest korda üldkoosolekule, kus valiti uut juhatust. Ootamatult läks nii, et mind valiti juhatusse ja nüüd olen juba neljandat aastat juhatuse esinaine. Olin enne seda 12 ja pool aastat koduperenaine, pühendasin ennast lastele ja oma pere ning kodu hoidmisele.
Kui juhatuses tööle asusin, algas üks suur õppimine. Alustasin päev päeva haaval ja viisin ennast kurssi kuidas sellist organisatsiooni juhtida. Ja nii ma olen koos liiduga arenenud. Toona oli meil 150 peret, täna on meie liidus ligi 850 perekonda.
❓Mis on suurim väärtus, mida Tartu Pereliidus tegutsedes enda ellu lood?
👉🏻 “Olen hästi seda meelt, et kõik siin elus saab alguse inimestest. Seega on üks suurimaid väärtusi kindlasti kõik need inimesed, kes on minu ellu läbi Pereliidu tulnud. Mul on väga hea meel ja suur tänutunne hinges, et saan siin elus seda MTÜ-d eest vedada, olen tänu sellele väga palju õppinud ja arenenud nii inimese kui ka juhina.
Aastad Pereliidus on olnud nagu sõit karussellil – iga päev toimub midagi ja iga päev õpin midagi uut juurde.
Kuna olen ise suure pere ema, siis lapsed ja lasterikkus on mulle väga südamelähedased teemad. Ja sellest ka minu töö – teen oma toimetusi südamega ja tunnen rõõmu sellest, et saan liidu perede jaoks olemas olla.”
❓Kuidas Sa seda kõike jõuad? Ja kuidas Sa kõikide oma toimetuste juures ise terveks jääd?
👉🏻 “Eks see on aeg-ajalt ka keeruline, seda ei saa salata. Muidugi on hetki, kui väsin ära. Aga siis tuleb endale võtta sellist lihtsalt olemise aega. Mulle väga meeldib, kui saan rahulikult kodus toimetada, laste ja abikaasaga koos olla, jalutamas käia või luuletusi kirjutada. Mind laevadki need kodused hetked kõige rohkem – terrassil istumine, linnulaulu kuulamine, saunaõhtud, mõtete ja tunnete riimimine. Neid hetki võiks alati rohkem olla.
Tänu oma tööle saan oma aega paljuski ise sättida ja kõiki minu tegemisi toetab minu perekond, kes alati vajadusel appi tuleb. Üheks energiaallikaks on ka jõusaali treening. 2022. aasta alguses kutsusin ellu Jõusport Naisteklubi ja nüüd käimegi grupi naistega 2 korda nädalas koos jõusaalis, et hoida ennast heas toonuses ja vaimu värskena.”
❓Mis on suurimad väljakutsed, millega oled pidanud Tartu Pereliidus tegutsedes tegelema?
👉🏻 “Tartu Pereliidu tunnuslause on “Igaüks on hoitud” ja meie suurimaks väljakutseks on hoida kogukonnatunnet ning et see tunnuslause ka vett peaks. Et igaüks tunneks ennast siin hoituna hoolimata liikmete arvust ja maakonnapiirist. Kuna meie liit on väga suur, siis ei ole kahjuks võimalik kõigini jõuda. Aga nagu suhted ikka, on kõik kahepoolne. Hästi palju aitab see, kui pere ise on aktiivne ja osavõtlik.
Minu üheks suurimaks ülesandeks on meeskonna ja inimeste hoidmine. Sellist ühingut ei saa juhtida üksi. Seda saab teha ainult ühisel jõul ja ma olen nii tänulik oma suurepärasele meeskonnale, kellega koos saan oma tööd rõõmu ja pühendumisega teha. Kogu tiimiga oleme tänaseks saanud headeks sõpradeks ja igaühel neist on minu elus oma kindel roll. Ma tean, et nad on alati olemas ja see on kõige tähtsam.
Viimased paar aastat on tänu pandeemiale ja sõjale Ukrainas olnud paras väljakutse meile kõigile, ka Tartu Pereliidule. Aga minu jaoks on alati olnud hästi oluline, et inimesed tunneksid ennast liidus hästi ja nende silm säraks. Siis on minul ka süda rahul.
Meeskonnas töötades on omavaheline suhtlus kõige olulisem. Eriti kui on eriarvamused, siis need tuleb võimalikult kiiresti lahti rääkida, ainult siis on võimalik rõõmsalt koos edasi minna. Avatud suhtlus on kõige võti ja igale probleemile on lahendus.
Ka meie vabatahtlike ring on väga oluline. Tänu neile jõuame palju rohkem tehtud ja oleme nende abi eest väga tänulikud. Jõuan taas selleni, et kõik saab alguse inimestest.”
❓Kui tihti ja millistel MTÜ Tartu Pereliidu üritustel Sa kaasa teed?
👉🏻 “Osalen ise kõikidel suurematel üritustel. Kõikidele koolitustele ja õpitubadesse kahjuks ei jõua, aga aitan korraldusliku poole pealt ja olen taustajõud. Mulle väga meeldivad need traditsioonid, mille oleme ise ellu kutsunud ja läbi aastate elus hoidnud. Väga armsad sündmused on uute liikmete tervituspeod ja Beebipeod. Kui meie liidu pesake rõkkab beebide naerust ja nutust, siis selles on nii palju armastust ja elu.
Olulised on kõik ühisüritused, kus saame olla vahetult peredega koos ja näha neid inimesi, kelle jaoks seda tööd teeme. Selline koosolemine ja koostegemine on alati väga eriline.”
❓Kuidas näed enda elu 10 aasta pärast – millised Sinu unistused võiksid selleks ajaks täituda?
👉🏻 “Kõik minu unistused on seotud minu kodu ja perega. 10 aasta pärast on meie pere pesamuna 17-aastane, teised lapsed on juba täiskasvanud. Loodan, et lapsed leiavad oma raja, mida mööda käia, et nad oleksid oma teel õnnelikud ja ei unustaks kunagi koduteed. Soovin oma laste elust osa saada kuniks elan.
Ootan väga ka vanaemaks saamist ja seda, et saaksin oma abikaasaga ühel päeval kuldpulmi tähistada. See viimane ei saa muidugi 10 aasta pärast veel täituda, sest sellel aastal tähistame 20. pulma-aastapäeva. Üheks salajaseks unistuseks on ka oma luulekogu väljaandmine. Mida ma tööalaselt 10 aasta pärast teen, seda näitab aeg!”
🙏🏼 Suur aitäh, armas Janne!
📷: Erakogu
Autor: Sandra Eowyn Karu
.
Jutustame Tartu Pereliidu juhatuse liikme Svetlana Rodbaveriga
.
Vestlesime Tartu Pereliidu tegusa noore Mikk Reinkubjasega
👉🏻 Vesteleme täna 17-aastase Mikk Reinkubjasega, kelle pere on Tartu Pereliidu liige ning Tartu ühe ägedaima põgenemistoa eestvedaja. Mikk õpib Tartu Tamme Gümnaasiumi 10. klassis, IT-suunas. Mikk on alates 7. klassist aidanud põgenemistoa loomisele kaasa ja ehitanud iseseisvalt sellele ka kodulehe. Miku pere on seitsmeliikmeline, Mikul on lisaks vanematele veel kaks venda ja kaks õde.
🔎 Kuidas jõudsid IT-valdkonnani ja miks on just sellest saanud Sinu kirg?
👉🏻 “Mulle on tegelikult alati arvutid huvi pakkunud. Juba väiksest peale olen YouTubes arvutimängude programmeerimise videosid vaadanud, ise olen ka natuke seda proovinud teha. Mu isa tegeleb ka IT-asjade parandamisega, olen tema kõrvalt ka palju õppinud. Selles valdkonnas on nii palju võimalusi erinevaid asju teha ja katsetada, see on kuidagi eriline. Olen mitu korda ka Leiutajate Konkurssil osalenud, paar korda võitnud ka.”
🔎 Miks otsustasite perega oma põgenemistoa teha?
👉🏻 “Meil tervele perele meeldib väga lauamänge mängida ning põgenemistubades ka käia. Olime Tartus enamvähem kõik kohad ära käinud ja tekkis idee täitsa enda oma püsti panna. Mõtlesime koos plaani välja, igalühel perest on seal oma kindel roll. Minule jäi veebilehe tegemine. Põgenemistoad pakuvad meile kõigile huvi ja lahe on koos mõistatusi välja mõelda.”
🔎 Aga kui asjad üle pea kasvavad, kuidas siis hakkama saad?
👉🏻 “Kui ma enam ei jaksa, siis hakkan tavaliselt raamatuid lugema. Vahepeal loen neid isegi liiga palju. Loen enamasti inglise keeles, erinevaid novelle. See aitab mõtted välja lülitada. Kui elus lähebki keeruliseks, siis soovitan kõigil tegeleda asjadega, mis eriti meeldivad.”
🔎 Sinu peres on veel neli last, kuidas on lasterikkas peres kasvada?
👉🏻 “Päris tore on. Äge on see, et kuna meid on palju, siis leiab alati lauamängukaaslase. Väiksemas peres võib juhtuda, et ei saagi eriti neid mängida, sest alatasa on vähemalt nelja või viite inimest vaja. On tore, et meil on nii palju erinevaid inimesi. Minu suurem õde on praegu välja kolinud, aga meil on hästi kokkuhoidev pere ja suur suguvõsa ka. Iga kuu saame tavaliselt kellegi sünnipäeval kõik kokku.”
🔎 Millised on Sinu tulevikuplaanid ja unistused?
👉🏻 “Olen natuke mõelnud, et võibolla kohe ülikooli ei tahakski minna. Äkki hoopis kuhugi praktikale? Cleveroni akadeemia tundub ka lahe. Tahan suurena elada nii, et ei pea raha pärast muretsema ja et saan tegelda asjadega, mis mind huvitavad.
👉🏻 Meil on lahe üllatus ka – sel suvel plaanime ühe uue põgenemistoa avada!”
🎉 Head uudised Perekaardi omanikule: Lasterikkad pered saavad mängida Miku pere põgenemistoas 20% soodsamalt, esitades kohapeal perekaardi.
Põgenemistoa koduleht: https://gameground.ee/
💛 Aitäh ja palju edu, hea Mikk!
📸: Erakogu
Autor: Sandra Eowyn Karu